ENERGETIKAI AUDITÁLÁS
(nem csak nagyvállaltoknak)
Energetikai audit egy olyan mélyreható átvilágítás, mely három kulcsterület – épületek, a technológiai folyamatok és a közlekedés/szállítás – aktuális energetikai állapotát és veszteségeit tárja fel és ad javaslatokat az energiafogyasztás és -költségek csökkentésére.
„Az energetikai számos területét felölelő szakértelmünkkel garantáljuk, hogy az általunk készített energetikai audittal a megrendelő egy komplex, közérthető és minőségi tanulmányt kapjon, ami célirányos energiahatékonysági és költségcsökkentési akcióterveket is tartalmaz.”
Kiss Csaba Gábor – Ügyvezető igazgató
Miért hasznos mindenkinek energetikai auditálást készíttetnie?
Energetikai auditálást nem csak a kötelezett nagyvállalatoknak érdemes készíttetniük, hanem minden olyan kis és középvállalkozásnak is, amely szeretné tisztán látni aktuális energetikai önarcképét és azt, hogy hol és mekkora energia- és költségmegtakarítási potenciál rejtőzik.
Az energiaveszteségi/pazarlási pontok azonosítását követően konkrét energiahatékonysági, költség csökkentő intézkedéscsomagot teszünk le a menedzsment asztalára.
Hogyan épül fel az energetikai auditálás?
Az energetikai auditálás egy komplex folyamat, amely négy fő szakaszra bontható:
1. Projektindító megbeszélés
- Audit folyamatának megtervezése, ütemterv és mérföldkövek lefektetése.
- Vállalat oldaláról a megfelelő közreműködők bevonása.
- Feladatok és felelősök meghatározása.
2. Adatgyűjtés, helyszíni bejárások, mélyinterjúk
- A vizsgálat elkészítéséhez szükséges releváns adatok, dokumentumok begyűjtése (energiahordozó struktúra, historikus fogyasztási adatok, energiakereskedelmi/rendszerhasználati szerződések, számlák, épület(ek) tervrajzai, telepített berendezések adattáblái, gépjármű lista, viselkedési minták, műszakrendek, stb..).
- Az auditálás projektvezetője az auditálásba vont telephelyeket személyesen is felkeresi a működés valós idejű elemzése és az aktuális energetikai állapot felmérésének céljából.
- A bejárás során az érintett területek vezetőivel, és a terepen dolgozó kollégákkal mélyinterjú készül, hogy minél pontosabb viselkedési mintákat lehessen kidolgozni, és azonosítani tudjuk a rejtett energiapazarló szokásokat.
3. Adatfeldolgozás, értékelés, jobbító javaslatok elkészítése
- A bekért adatok, dokumentumok és a helyszíni bejárások, interjúk információtartalmának feldolgozása, strukturálása, audit határainak véglegesítése.
- Energetikai alapállapot felállítása és úgynevezett energia/energiagazdálkodási teljesítmény mutatók, bázisértékek bevezetése.
- Jelentős energiafogyasztással és veszteséggel bíró berendezések, területek, munkafolyamatok azonosítása.
- Energiahatékonysági fejlesztési javaslatok kidolgozása az 122/2015. (V. 26.) Korm. rendeletben is definiált beavatkozási kategóriák szerint:
-
- beruházást nem igénylő (egyszerű),
- támogatás nélkül is elvárható módon megtérülő (költségoptimális),
- jelenleg csak támogatásokkal reális (költségigényes).
-
4. Audit lezárása, MEKH adatszolgáltatás nagyvállalatok esetén
- Audit dokumentáció, jelentés véglegesítése és átadása.
- Eredmények prezentálása és a további közös lépések megtervezése.
- MEKH (Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal) felé történő adatszolgáltatás kötelezett nagyvállalatok esetén.
Mi alapján végezzük az auditálást?
Az auditálást az MSZ EN 16247-1, -2, -3, -4 szabvány alkalmazásával készítjük, az energetikai auditálási tevékenység folytatására irányuló jogszabályi rendelkezések – különösen az Ehat. vhr. 13. § – figyelembevétele mellett.
A „Visszahívást kérek” gomb lenyomásával elfogadod az Adatvédelmi és Adatkezelési Tájékoztatónkban leírtakat.