A megszokottól eltérően 2021 január elsején nem történt változás a villamos energia rendszerhasználati díjakban, mivel a következő árszabályozási ciklus kezdő dátumát 2021. április elsejére tűzte ki a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal.
Április 1-től viszont jelentősen átalakul a díjszerkezet, lesznek díjak, amelyek erősen megdrágulnak, illetve lesznek olyanok, amelyek kivezetésre kerülnek.
A következőkben bemutatjuk, hogyan változnak az elosztási díjelemek és az átviteli díj, továbbá egy példán keresztül szemléltetjük, hogy miért kifejezetten fontos a jövőben a lekötött teljesítmények helyes megválasztása. Végezetül pedig olvashattok arról mi is az az árszabályozási ciklus és milyen alapelvek szerint állapítja meg a Hivatal az egyes díjakat.
1. Milyen elosztási díjelemek várhatóak a következő ciklusban és ezek mértéke hogyan változik?
- elosztói alapdíj [Ft/csatlakozási pont/év]
- elosztói teljesítménydíj [Ft/kW/év]
- elosztói forgalmi díj [Ft/kWh]
- elosztói meddő energia díj [Ft/kVArh]
Az elosztási díjelemek feszültségszintenként, az indokolt költségekből kiindulva, a feszültségszintenkénti költségarányok, a mérési körülmények és az ösztönzési szempontok figyelembevételével kerülnek megállapításra.
Az előző ciklus díjelemei közül kettőt, az elosztói veszteség díjat [Ft/kWh] és az elosztói menetrend kiegyensúlyozási díjat [Ft/kWh] nem vezették át a 2021. április 1-jétől 2024. december 31-ig tartó ciklusba a 12/2020. (XII. 14.) MEKH rendelet 5. § (2) bekezdése szerint.
2021 április 1.-től a következő elosztói díjelemek érvényesek:
* Közvetített díj: Az elosztó hálózatra közvetlenül vagy közvetve csatlakozó, a villamos energia rendszert villamos energia vételezésre használó rendszerhasználó esetében alkalmazandó
** Az összes forgalomarányos díj az átviteli és a forgalmi díj összege. Az előző árszabályozási ciklusban a díj része volt még az elosztói veszteség díj, valamint profilos és vezérelt csatlakozási pontok esetén a menetrend kiegyensúlyozási díjak is.
A változás mennyiségét az egyes díjelemek esetén a következő táblázat tartalmazza:
A változás százalékos mértékét az egyes díjelemek esetén pedig a következő táblázat tartalmazza:
A megmaradt díjelemek esetében egytől egyik drágulás tapasztalható, viszont ha az összes forgalomarányos díjra fókuszálunk, akkor a veszteség díj kivezetésének következtében három tarifában is csökkenés lépett fel. Végső soron a kivezetett díjak a forgalmi díjban jelentek meg.
Legnagyobb mértékben az előbb már említett forgalmi díj emelkedett, átlagosan 63%-kal, ezt követi az alapdíj, ami minden tarifánál egységesen 41%-kal nőtt, majd a dobogó harmadik fokán a teljesítmény díj kapott helyet, aminek az átlagos drágulása 14%.
2. Mi az az átviteli díj és hogyan változik?
Az átviteli díj egy Ft/kWh mértékegységben megállapított forgalom arányos díj, amely fedezetet nyújt az átviteli rendszerirányítónak (MAVIR Zrt.) a következőkre:
- tevékenységének indokolt működési költségére
- tevékenységét szolgáló eszközök indokolt értékcsökkenésére és tőkeköltségére
- az átviteli hálózaton elismert hálózati veszteség pótlásához szükséges villamos energia beszerzésének indokolt költségére
- a rendszerszintű szolgáltatások biztosításához
Átviteli díjat minden fogyasztónak meg kell fizetnie közvetlenül vagy közvetve az átviteli rendszerirányítónak. Közvetlenül az átviteli hálózatra csatlakozó felhasználóknak, közvetetten pedig az elosztó hálózatára csatlakozó fogyasztóknak.
- Annak a felhasználónak, aki az átviteli hálózatra – közvetlenül vagy közvetve – 132 kV-nál nagyobb feszültségszinten csatlakozik, vagy az átviteli hálózatra közvetetten az elosztón keresztül csatlakozik, annak az átviteli díj 2,787 Ft/kWh, ami 16%-kal drágább az előző ciklushoz képest.
- Ha a felhasználó az átviteli hálózatra – közvetlenül vagy közvetve – 132 kV-nál nem nagyobb feszültségszinten csatlakozik, akkor 3,012 Ft/kWh átviteli díjat köteles fizetni, ami 11%-kal drágább.
3. Miért kifejezetten fontos a lekötött teljesítmények helyes megválasztása?
Mivel a teljesítmény díjak is emelkedtek, most még fontosabb felülvizsgálni a jelenlegi lekötések érvényességét, nehogy veszteséget termeljünk cégünknek! Amit igényeltünk teljesítményt a hálózati csatlakozásunkkor, az már lehet rég érvényét vesztette, mivel előfordulhat, hogy berendezéseinket időközben újabbakra cseréltük, amiknek energiafogyasztása alacsonyabb.
A következő ábrán egy átlagos fogyasztó napi csúcsteljesítmény felvétele, valamint az éves lekötött teljesítménye látható. Megállapítható, hogy a maximális fogyasztói teljesítmény (60 kW) jelentősen elmaradt a lekötött értéktől (100 kW), vagyis 40 kW teljesítmény egész évben nem volt kihasználva. Egy idősoros, közép/kisfeszültségen csatlakozó fogyasztó esetén a ki nem használt túlkötés az új tarifával számolva ~470 ezer forint veszteséget jelent. Ez a mennyiség 24%-kal, vagyis közel 90 ezer forinttal több, mint amit 2020-ban kellett ugyanezért fizetnie.
Ha felül szeretné vizsgáltatni jelenlegi lekötés szerkezetét, szakértőink állnak rendelkezésére
4. Mi az az árszabályozási ciklus?
A rendszerhasználati díjak, külön díjak, valamint a csatlakozási díjak szabályozása árszabályozási ciklusok keretében történik. A Hivatal az árszabályozási ciklus indulását megelőzően eszköz- és költség-felülvizsgálatot végez. A Hivatal elnöke rendeletben állapítja meg az árszabályozási ciklusok kezdő és záró időpontját, aminek hossza általában 4 év.
A következő ciklus 2021. április 1-jétől 2024. december 31-ig tart.
A rendszerhasználati díjak szabályozása az árszabályozási cikluson belül évenkénti ármegállapítással történik.
5. Milyen alapelvek szerint határozzák meg a díjak?
A díjak egymással és az áralkalmazási feltételeikkel összehangoltan – a legkisebb költség elvének és a hálózati engedélyesek indokolt költségeinek figyelembevételével – kerülnek megállapításra úgy, hogy a hálózati engedélyesek ösztönözve legyenek:
- gazdálkodásuk hatékonyságának növelésére,
- hálózatfejlesztések végrehajtására,
- okos hálózatok fejlesztésére, valamint a támogatási források megszerzésére és hatékony felhasználására.
Továbbá ne legyenek ellenérdekeltek a fogyasztók energiahatékonysági intézkedéseinek támogatásában.
6. Mely rendeletek, határozatok szabályozzák a rendszerhasználati díjakat?
- 12/2020. (XII. 14.) MEKH rendelet – villamos energia rendszerhasználati díjak, csatlakozási díjak és külön díjak meghatározásának a 2021. április 1. napjával induló árszabályozási ciklusra vonatkozó keretszabályairól
- 13/2020. (XII. 14.) MEKH rendelet – a villamos energia rendszerhasználati díjak, csatlakozási díjak és külön díjak meghatározásának keretszabályairól szóló 7/2016. (X. 13.) MEKH rendelet módosításáról, a villamos energia rendszerhasználati díjak, csatlakozási díjak és külön díjak alkalmazási szabályairól szóló 10/2016. (XI. 14.) MEKH rendelet módosításáról, valamint a villamos energia rendszerhasználati díjak, csatlakozási díjak és külön díjak meghatározásának keretszabályairól szóló 7/2016. (X. 13.) MEKH rendelet módosításáról szóló 4/2020. (V. 13.) MEKH rendelet hatályba nem lépéséről
- MEKH határozat (H 440/2021) – A 2021. április 1-jétől alkalmazandó villamos energia rendszerhasználati díjak, valamint a villamos energia elosztó által külön díj ellenében végezhető szolgáltatások díjainak megállapítása